29 მარტს, ონის მუნიციპალიტეტის სკოლის მოსწავლეებისთვის და ონის ადგილობრივი მოსახლეობის გარკვეული ნაწილისთვის მოეწყო პირველი ექსკურსია ყაზბეგში მოქმედ ჰიდროელექტროსდგურებზე.
მოსწავლეებმა და ონის მოსახლეობის დაინტერესებულმა პირებმა „დარიალიჰესი“, „ყაზბეგიჰესი“ და „ლარსიჰესი“ მოინახულეს. ექსკურსიის მიზანი იყო ენერგეტიკის სფეროს უკეთ გაცნობა საზოგადოებისთვის, განსაკუთრებით მომავალი თაობისთვის.
შემეცნებითი ტურის ფარგლებში, რომელსაც კომპანია „ფერი“ მასპინძლობს, მოსწავლეებმა დაათვალიერეს სამივე ჰიდროელექტროსადგური, სათავე ნაგებობები, მოისმინეს მათი მშენებლობის ისტორია და გაეცნენ ელექტროენერგიის გამომუშავების პროცესს.
ჩაუტარდათ მცირე ლექცია ენერგეტიკაზე და ჰიდროელექტროსადგურების როლზე ქვეყნის განვითარების საქმეში. მსგავსი ტიპის ექსკურსიები საერთაშორისო პრაქტიკაა და ჰიდრორესურსებით მდიდარ ქვეყნებში ძალიან გავრცელებულია.
108 მეგავატი სიმძლავრის „დარიალიჰესი“ საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ აშენებული სიდიდით მეორე ჰიდროელექტროსადგურია, ის 19-მეგავატიან „ლარსიჰესთან“ და 6-მეგავატიან „ყაზბეგიჰესთან“ ერთად წლიურად დაახლოებით 640 მილიონ კვტ/საათ ენერგიას გამოიმუშავებს და აწვდის საქართველოს ერთიან ელექტროსისტემას.

29 March – the first tour to HPPs operating in Kazbegi was organized for Oni Municipality school children and some of the local population in Oni Municipality.
The pupils as well as the interested residents of Oni Municipality toured Dariali HPP, Kazbegi HPP and Larsi HPP. The tour was aimed at raising awareness about the energy sector among the community, especially the future generation.
As part of the informative tour hosted by Peri, the pupils visited all the three hydropower plants, their headworks, head stories of their construction, and were informed of the energy generation process.
The participants of the tour were briefly instructed on power engineering as well as on the role of hydropower plants in the development of the country. Such tours are widely practiced internationally in water resource-rich countries.