„მტკვარი ჰესზე“ 9.6 კმ-ის სიგრძის გვირაბის ექსკავაცია (ამოღება) დასრულდა. იგი Double Shield TBM-ით გაყვანილი ყველაზე გრძელი და დიდი დიამეტრის მქონე გვირაბია. მისი ექსკავაციის დიამეტრი ექვსი მეტრია.
გვირაბის ამოღების სამუშაოების დასრულებით, ჰესის მშენებლობა დასკვნით ეტაპზე გადავიდა. ამ გვირაბის საშუალებით წყლის დერივაცია (გადაყვანა) მოხდება „მტკვარი ჰესის“ სათავე ნაგებობიდან ჰესის შენობაში, სადაც ტურბინების საშუალებით ელექტროენერგია გამომუშავდება.
„მტკვარი ჰესის პროექტი სათავეს იღებს ასპინძის მუნიციპალიტეტის სოფელი რუსთავის სიახლოვეს, მდინარე მტკვარზე არსებული სათავე ნაგებობიდან, რომელიც თავს უყრის სისტემურ ნაგებობებს მათ შორის: ფსკერულ წყალსაგდებს, თევზსავალს, კაშხალს და წყალმიმღებს. პროექტის შემდგომი ნაწილია სადერივაციო გვირაბი - რომელიც აკავშირებს ჰესის სათავე ნაგებობას ჰესის შენობასთან. ჰესის შენობა აღჭურვილია ფრენსისის ტიპის ორი ტურბინით და გამყვანი არხით - საიდანაც ჰესში შემავალი წყალი, სოფელი ზიკილიას მიმდებარე ტერიტორიაზე, კვლავ მდინარე მტკვარის კალაპოტს უბრუნდება“, აცხადებენ ჰესის ადმინისტრაციაში.
„მტკვარი ჰესის“ ჯამური დადგმული სიმძლავრე 53 მგვტ-ია, ელექტროენერგიის საშუალო წლიური გამომუშავება 251.5 მლნ კვტ.სთ. რაც 2019 წლის მონაცემებით, საქართველოს მთლიანი ელექტროენერგიის მოხმარების 1.9%-ს შეადგენს.
პროექტის ინვესტიციის ჯამური მოცულობა 157 მლნ აშშ დოლარია, ხოლო პროექტის დასრულება 2021 წელს იგეგმება.
„მტკვარი ჰესის“ ფინანსური პარტნიორია თიბისი ბანკი. პროექტში მონაწილე სამშენებლო კომპანიები არიან: შპს ფერი და სს ენერგონი, ხოლო საინჟინრო-საკონსულტაციო კომპანიების მხრიდან ჩართულები არიან: ILF ჩონსულტინგ Eნგინეერს, თუნნელცონსულტ და Uკრჰყდროპროჯეცტ. გვირაბის გაყვანის სამუშაოები შესრულებულია გერმანული კომპანია Hერრენკნეცჰტ AG-ის გვირაბგამყვანი მანქანით, ხოლო ელექტრო-მექანიკურ დანადგარები ავსტრიული კომპანიის Vოიტჰ Hყდრო მიერაა წარმოებული.
„მტკვარი ჰესი“ 2009 წელს დაწყებული და შემდეგ გაჩერებული პროექტი იყო. აქტიური სამუშაოები 2014 წელს განახლდა, მას შემდეგ, რაც საქართველოს თანაინვესტირების ფონდმა ჰესის 100%-იანი წილი შეისყიდა.

The 9.5-km Mtkvari HPP tunnel boring operations have been completed. This is the longest and widest tunnel built by using a Double Shield TBM. Its boring diameter is 6 meters.
By completing the tunnel boring operations, the HPP construction project now moves on to the final stage. The tunnel will help divert water from the Mtkvari HPP headworks to the powerhouse to generate electricity by means of turbines.
“The Mtkvari HPP project starts from the headworks located near Rustavi Village, Aspindza Municipality. The headworks bring together such system structures as a bottomwater outlet, a fish bypass, a dam, and an intake. The next part of the project is a bypass gallery / diversion tunnel to connect the headworks to the powerhouse. The powerhouse is equipped with two Frencis turbines, and a tailrace canal, by means of which the water flowing into and discharged out of the powerhouse gets back to the Mtkvari riverbed near Ziklia Village,” those in the HPP Management say.
Mtkvari HPP boasts a total installed capacity of 53 mw and the annual energy generation of 251.5 mln kw/h that accounts for 1.9% of Georgia’s total energy consumption for 2019.
The project with a total investment of $157 mln is expected to be completed in 2021.
Mtkvari HPP has TBC Bank as its financial partner. The construction companies involved in the project are Peri Ltd and JSC Energoni, and engineering consulting services are provided by ILF Consulting Engineering, Tunnelconsulting, and Ukrhydroproject. The tunnel boring operations have been performed using a TBM made by Herrenknecht AG, and the plant electro-mechanical devices are made by Voith Hydro, an Austrian company.
Mtkvari HPP is a project that was launched in 2009 but later suspended. Works resumed in 2014 after Georgian Co-Investment Fund acquired a 100% stake in the HPP.