ენერგეტიკის მინისტრმა კახა კალაძემ დაბა ყაზბეგში „ლარსი ჰესი“გახსნა. ახალი ჰიდროელექტროსადგურის გახსნის ცერემონიას ფინანსთა მინისტრი ნოდარ ხადური და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი დავით ნარმანია, ასევე ჰესის დეველოპერი კომპანიის „ფერი“ წარმომადგენლები დაესწრნენ.„ლარსის ჰესის“ დადგმული სიმძლავრე 19 მგვტ–ია, ხოლო წლიური გამომუშავება 100 მლნ კვტ/საათს შეადგენს. ახალი ჰიდროელექტროსადგური დერივაციული ტიპისაა. კომპანიამ დაბა ყაზბეგში, მდინარე თერგზე „ლარსი ჰესის“ მშენებლობა 2011 წელს დაიწყო. ჰესის მშენებლობაში 20 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია ჩაიდო.
„ლარსი ჰესის“ მშენებლობაზე 150 ადამიანი იყო დასაქმებული და მათი დიდი ნაწილი ძირითადად ადგილობრივი მოსახლეობა იყო. ჰესის ექსპლუატაციაში შესვლის შემდეგ ობიექტზე 40 მუდმივი სამუშაო ადგილი შეიქმნება.
ჰესის ოპერირების მიზნით, კომპანიამ 110 კვ ქვესადგური ააშენა, რომელიც ელექტროსადგურს ცენტრალურ ენერგოსისტემასთან დააკავშირებს.

10-mw Larsi HPP commissioned
Georgian Minister of Energy Mr. Kakhi Kaladze has opened a Larsi HPP in Kazbegi Town. The new power plant opening ceremony brought together Minister of Finance Mr. Nodar Khaduri and Minister of Regional Development and Infrastructure Mr. Davit Narmania as well as the representatives of Peri Ltd, a company having developed the power plant. The Larsi HPP has an installed capacity of 19 mw and the annual energy generation of 100 mln kwh. The new hydropower plant is a diversion plant. The Company started the construction of the Larsi HPP on the Tergi River in Kazbegi Town in 2011. The investment made in the construction project amounted to $20 million.
The Larsi HPP construction project employed 150 people, most of them being the local residents. The commissioning of the HPP will create 40 permanent jobs. To operate the HPP, the Company has built a 110-kw substation to connect the HPP to the central power grid.