საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტრომ ურთიერთგაგების მემორანდუმი გააფორმა კომპანია ფერისთან, ონის ჰესების კასკადის მშენებლობის, ფლობისა და ოპერირების შესახებ. კასკადი მოიცავს 2 ჰესს: "ონი 1" და "ონი 2". საქართველოს თანაინვესტირების ფონდი აღნიშნულ პროექტში არის კომპანია "ფერის" პარტნიორი და "ონი 1"-ის 10 პროცენტიანი წილის მფლობელი. პროექტის განმახოციელებელია ქართული კომპანია სს "ონი კასკადი".
ონის ჰესების კასკადი რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის მხარეში, ონის მუნიციპალიტეტში, მდინარე რიონზე აშენდება. პროექტის ჯამური საინვესტიციო მოცულობა 330 მილიონი ამერიკული დოლარია. ჯამური დადგმული სიმძლავრე 206.1 მგვტ-ია (ონი ჰესი 1 -122.4 მგვტ, ონი ჰესი 2 - 83,7 მგვტ), ხოლო ელექტროენერგიის დაგეგმილი საშუალო წლიური გამომუშავება 780 მლნ კვტ.სთ. ჰესების კასკადის მშენებლობის პერიოდი 4-5 წლით განისაზღვრა.
“მსურს კიდევ ერთხელ გავაჟღერო ჩვენი გუნდის, ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი, პრიორიტეტული სწრაფვა, რომ საქართველოში ბიზნესი გახდეს მაქსიმალურად თავისუფალი, მოტივირებული და მონაწილე ქვეყნის გაძლიერებაში. წარმატებული ბიზნეს პროექტები, პროგრესის და საერთო დოვლათის შექმნის საწინდარია.
ქვეყნის წინსვლა დამოკიდებულია ეკონომიკის განვითარებაზე, ბიზნესის ხელშეწყობასა და უცხოური ინვესტიციების ზრდაზე სხვადასხვა სექტორში. საქართველოში არსებული ელექტროენერგიის მაღალი გამომუშავების პოტენციალი და რეგიონში ელექტროენერგიაზე მზარდი მოთხოვნა ენერგო სექტორს ერთ-ერთ ყველაზე მიმზიდველს ხდის ინვესტორებისათვის. ქვეყნაში დაგეგმილია ენერგეტიკული რესურსების ოპტიმალური ათვისება, ამიტომ სამინისტრო აქტიურად ახორციელებს ინვესტიციების მოზიდვას. დღევანდელი დღე ჩვენი ძალისხმევის კიდევ ერთი მაგალითია!” – განაცხადა ენერგეტიკის მინისტრმა.
აღსანიშნავია, რომ ონის კასკადის ჯამური გამომუშავებული ენერგია საქართველოს დღევანდელი ენერგომოხმარების 6%-ს შეადგენს. უდიდესი ენერგეტიკული მნიშვნელობის გარდა, ამ პროექტის განხორციელებას ასევე დიდი ეკონომიკური და ინფრასტრუქტურული დატვირთვაც გააჩნია. ყოველწლიური გადასახადი, ქვეყნის და ასევე ადგილობრივ ბიუჯეტში, ჰესის ექსპლუატაციაში გაშვებისას, 8 მილიონ ლარს გაუტოლდება. ამავე დროს, მშენებლობის სხვადასხვა ეტაპზე დასაქმდება 400 ადგილობრივი მოსახლე. ჰესის ექსპლუატაციაში შესვლიდან მუდმივად დასაქმდება 150 ადგილობრივი მაცხოვრებელი. პროექტის ფარგლებში მოხდება ონის ინფრასტურუქტურის მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება, ადგილობრივ ხელისუფლებასთან შეთანხმებით, სხვადასხვა სოციალური პროექტის წამოწყება და შემდგომი განვითარება”, – განაცხადა კომპანია "ფერის" აღმასრულებელმა დირექტორმა, ლაშა იორდანიშვილმა.

The Ministry of Energy of Georgia has signed a Memorandum of Understanding to build, own and operate a series of Oni HPPs. Cascade consist 2 hydropower plants: Oni -1 and Oni -2. Georgian Co-investment Fund is the partner of company "Peri" and will hold 10 percent of "Oni-1" shares. This project will be implemented by Georgian JSC "Oni Cascade".
Oni HPPs will be built on the Rioni River in Oni Municipality, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Region. The total project investment is estimated at $330 million. The total installed capacity is 206.1 mw and the average annual energy generation – 780 mln kwh. The construction of the series of HPPs is estimated to be completed approximately in 4-5 years.
“I’d like to re-iterate one of core objectives of our team and our country to make sure business in Georgia as as free, motivated and involved in building the nation as possible. Successful business projects are a key to achieving progress and creating common wealth.
The progress of the nation depends on the development of economy, support to business and growth of investments in a variety of sectors. As you are aware, Georgia is rich in water resources. The prospects to utilize them are economically justified, expedient and realistic. Georgia’s high energy generating potential and the growing demand for energy in the region make the energy sector one of the most attractive industries for investors. Georgia has plans in place to optimize the development of its energy resources. Therefore, the Ministry has been busy attracting investments. Today is another example of our effort!” the Energy Minister said.
It is also noteworthy that the Oni HPPs generation will account for 6% of Georgia’s energy consumption. In addition to the highest energy significance, the implementation of the project will have positive economic and infrastructure implications. The national as well as the local budget will receive approximately 8 million Lari in revenues. Besides, on the different step of construction will be employed about 400 locals. As well as this project offers 150 permanent jobs to the local population. The project will help improve the infrastructure and, in agreement with the local government, launch and further develop various social projects and initiatives,” Mr. Lasha Iordanishvili, the Chief Executive Officer of Peri Ltd said.